İş Başvurusunda Bulundurmanız Gereken Belgeler

Hayalinizdeki pozisyona başvururken, potansiyel işvereninizin eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gereken birkaç şartı olacaktır. Bunlardan biri, pozisyonunuzla ilgili belgelerin sunulmasıdır. Bunları daha iş arama aşamasında güvence altına almanız gerekiyor. Bu şekilde, işvereniniz ihtiyaç duyduğunda net ve eksiksiz kopyalara sahip olacaksınız.

Diplomalar

İster lise ister üniversite diploması olsun, bu belge şirketlerin başvuranlardan isteyeceği temel bir gerekliliktir. Bunlar, orta öğretimden veya seçtiğiniz alanda bir dereceden mezun olduğunuzun kanıtıdır. Diplomalar, bir eğitim kaydı olarak hizmet etmenin yanı sıra, büyük bir işi bitirmek için çok çalıştığınız izlenimini verir.

Transkriptler

Diplomalara benzer şekilde, okul transkripti bir eğitim kaydı görevi görür. Bu belge, çeşitli derslerdeki veya konulardaki notlarınızı, genel not ortalamanızı ve diğer verileri gösterecektir. Bu bilgilerle işvereniniz, beceri ve yeterliliklerinizin boş pozisyona uygun olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikir edinebilir.

Transkriptinizi almak için genellikle mezun olduğunuz okuldan resmi bir talepte bulunmanız gerekir. Hangisi daha uygunsa, bir kopyasının size veya işvereninize gönderilmesi için Rehberlik Bürosundan veya Okul Kayıt İşlerinden talepte bulunun.

Portföy

Yeni bir mesleğe geçiş yapıyorsanız veya belirli bir alanda deneyiminiz varsa, işvereniniz geçmiş çalışmalarınızdan oluşan bir portföy talep edebilir. Bu özellikle yazı, fotoğrafçılık ve medya gibi alanlar için geçerlidir. Burası, en iyi çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz ve işe alma yöneticinizi etkileyebileceğiniz yerdir.

Oluştururken, dahil ettiğiniz proje örneklerinin pozisyonla alakalı olduğundan emin olun. Ayrıca, özellikle bir web sitesine veya bulut klasörüne bir bağlantıysa, işvereninizin buna erişebildiğinden emin olmak istersiniz. Son olarak, iyi bir portföy özlüdür ve içinde gezinmesi kolaydır. Üzerinde çalıştığınız her şeyi eklemeyin.

Kimlik Kanıtı

İşvereninizin, söylediğiniz kişi olduğunuzu bilmesi önemlidir. Bu nedenle herhangi bir iş başvurusunda kimliğinizi kanıtlayan belgeler esastır. Bunlar ayrıca, özellikle aday başka bir ülkeden ise, işe alım görevlilerinin istihdam uygunluğunu belirlemesine yardımcı olur. Kimliğinizi kanıtlayan bazı belgeler şunlardır:

  • Pasaport
  • Sürücü ehliyeti
  • T.C Vatandaşlık numarası

Transkript ve diploma gibi belgeler oldukça önemli dosyalardır. Zarar görmemesi veya kaybolmaması için başvurunuz sırasında her yere götürmemelisiniz. Alternatif olarak, Aynı Gün Diplomalarından kopyalar alabilirsiniz . İnsanların resmi olmayan kopyalar olarak kullanması için derecelerin ve transkriptlerin kişisel kopyalarını yapıyoruz. Bunlar işe alım görevlilerine veya işverenlere verilebilir, böylece kendinizinkini güvende tutabilirsiniz.